tytuł_3.jpg

WRZESIEŃ / PAŹDZIERNIK
Pulpit.jpg

We wrześniu, pierwszym miesiącu realizacji naszego nowego projektu, powstał uczniowski zespół Europejski Krąg. Dzieci przygotowały: „chmurkę” z imionami, film oraz kolaż prezentujące jego członków. Na potrzeby projektu utworzono stronę Wiki. Uczniowie i nauczyciele zostali zapoznani z celami i zadaniami projektu, jak również z programem "Uczenie się przez całe życie". Zebrano informacje na temat J.A. Komeńskiego, na cześć którego część programu nazwano Comeniusem, a następnie zamieszczono je na specjalnej zakładce naszego projektu.
W październiku uczniowie przygotowali film przedstawiający naszą szkołę.W tym miesiącu odbyło się też pierwsze spotkanie robocze w Makó na Węgrzech, w którym uczestniczyli przedstawiciele: dwóch szkół z Węgier (Makó i Zsombó), Włoch, Francji, Irlandii Północnej i Polski. Było ono poświęcone wypracowaniu szczegółowego harmonogramu działań związanych z realizacją projektu oraz przydziałowi zadań poszczególnym partnerom. Przed wizytą wszystkie szkoły wybrały piosenki ludowe, którymi będą zajmowały się przez najbliższe miesiące. Zostały one zaprezentowane w czasie spotkania. Po powrocie osoby biorące udział w wizycie podzieliły się wrażeniami z pobytu w węgierskiej szkole z uczniami i nauczycielami. Przedstawiono zaplanowane działania i wyznaczono osoby za nie odpowiedzialne. W czasie specjalnego spotkania pokazano też prezentację multimedialną dokumentującą wizytę. Nie obyło się również bez degustacji węgierskich przysmaków.

LISTOPAD
Drodzy uczniowie i nauczyciele! Już wkrótce przygotujemy prezentację i quiz na temat naszego największego kompozytora narodowego. Kto Waszym zdaniem zasługuje na to miano? Zapraszamy do udziału w naszym sondażu (do 25.11.2010).
kompzytorzy.jpgW wyniku głosowania wybraliśmy naszego największego kompozytora. Zwyciężył Fryderyk Chopin i to właśnie jego życiem i twórczością zajmiemy się w grudniu.

glog_2_tw.JPG

W listopadzie stworzyliśmy również glog, multimedialny plakat, w którym zamieściliśmy wypracowane wcześniej materiały: film o szkole, „chmurkę” z imionami, kolaż i film prezentujące uczestników projektu (do obejrzenia w zakładce „Produkty końcowe”). Było to dość czasochłonne zadanie, gdyż każdy z nas miał inny pomysł na jego szatę graficzną. Po przeanalizowaniu różnych koncepcji, udało nam się dojść do kompromisu. Końcowy efekt zadowolił wszystkich. W związku z planowanym udziałem dwóch uczniów z naszej szkoły w spotkaniu roboczym we Włoszech, opracowaliśmy regulamin wyłaniania uczniów do nagród w projektach międzynarodowych.regulamin_wyjazdu_-_najnowszy.jpg

GRUDZIEŃ
Ostatnio_zaktualizowane1.jpg

W grudniu uczniowie zajmowali się głównie opracowywaniem prezentacji PowerPoint na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina. Aby zapoznać naszych partnerów z tradycyjną kuchnią polską, opracowaliśmy w wersji angielskiej przepisy na nasze ulubione potrawy. W czasie gotowania potraw świątecznych uczniowie sfotografowali je i dołączyli do swoich przepisów. Stworzyliśmy również świąteczny glog oraz noworoczny glog (multimedialne plakaty) z życzeniami dla szkół partnerskich. Życzenia naszych partnerów przygotowane w różnych ciekawych formach można zobaczyć tutaj. Fotografowaliśmy też Zambrów w zimowej szacie do wspólnego albumu prezentującego zimę w miastach partnerskich. Powstał też nasz własny pokaz slajdów Zima w Zambrowie. Jednak najwięcej radości dostarczyła uczniom wideokonferencja przeprowadzona wspólnie z węgierskimi rówieśnikami z Zsombó. W trakcie rozmowy uczniowie dyskutowali o sobie i swoich szkołach. Wielką frajdą okazało się wspólne rysowanie w sieci. Za pomocą programu Colorillo w czasie rzeczywistym dzieci z Węgier i Polski stworzyły razem świąteczny rysunek, który prezentujemy niżej.

colorillo-af30.png

STYCZEŃ
W styczniu podsumowaliśmy konkurs na najciekawszą prezentację o Fryderyku Chopinie. Zwyciężyła Magda Głębocka (kl.VI D), a więc to jej praca zostanie zaprezentowana naszym partnerom. Drugie miejsce zajęła Dominika Hakało (kl.VI B), na trzecim uplasowały się: Kasia Ferenc i Sandra Boguska z klasy VI B. Wyróżniono także prezentację Magdy Hryńko (kl. IV B). Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie na najpiękniejszy rysunek związany z życiem i twórczością naszego największego kompozytora. Najbardziej podobały nam się ilustracje wykonane przez: Julię Dębek (kl. II D), Zuzię Hryńko (kl. II C), Oliwię Krajewską (kl. II A) oraz Lenę Gromek (kl. I B). Wyróżnione prace wykorzystaliśmy do ozdobienia quizu o Chopinie przygotowanego przez uczniów klas starszych w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Stworzyliśmy również film o Polsce, prezentację VoiceThread oraz quiz sprawdzający wiedzę na temat krajów partnerskich. Na lekcjach języka angielskiego oraz spotkaniach Klubu Europejski Krąg rozwiązywaliśmy quizy przygotowane przez naszych kolegów ze szkół partnerskich. Ciekawym zajęciem było projektowanie naszych osobistych herbów. Dobieraliśmy kolory i zwierzęta, które symbolizują nasze cechy charakteru, oraz motto, którym kierujemy się w naszym życiu.
Kolaże2.jpg

LUTY
W lutym w całej Europie obchodzone są Walentynki. My też dołączyliśmy do tego walentynkowego grona. Przygotowaliśmy specjalny kolaż oraz film z życzeniami dla naszych Comeniusowych partnerów. Opracowaliśmy również quiz walentynkowy, który zamieściliśmy w zakładce "Produktów Końcowych" oraz na wspólnej stronie projektu. W tym miesiącu odbyła się również wideokonferencja, przeprowadzona wspólnie ze szkołą z Irlandii Północnej. Dostarczyła ona wiele radości naszym kolejnym klasom.Uczniowie, chociaż onieśmieleni nowym dla nich doświadczeniem, z wielkim entuzjazmem rozmawiali o swoich szkołach i zainteresowaniach. Dużo czasu poświęciliśmy też na gromadzenie informacji dotyczących szkół partnerskich i przygotowanie materiałów promujących nasz projekt. Wkrótce pojawią się one na specjalnym parawanie i w gablotach poświęconych Comeniusowi.
Klub1.jpg

MARZEC
W marcu powstał Kącik Comeniusa. Zamieściliśmy tam materiały informacyjne na temat krajów partnerskich wypracowane w poprzednich miesiącach. Uczniowie klas I-III wykonali ilustracje do polskiej piosenki ludowej:" Szła dzieweczka do laseczka". Ich starsi koledzy utworzyli z nich prezentację filmową, która posłuży naszym partnerom do napisania opowiadania. Ciekawi jesteśmy, czy ich utwory będą choć odrobinę przypominały treść naszej piosenki. Chętni uczniowie z klas starszych dodatkowo opracowali filmy animowane o tej samej tematyce. Najlepszy również został zamieszczony na wspólnej stronie projektu. Wszystkie klasy IV-VI wykonały plakaty promujące kraje partnerskie. Pamiętaliśmy o irlandzkim Święcie Patryka (17 marca) i przygotowaliśmy życzenia dla uczniów oraz nauczycieli z Armagh. Rozpoczęliśmy też poszukiwania pierwszych oznak wiosny. Powstały piękne fotografie dokumentujące budzenie się przyrody do życia. Zdjęcia zamieszczamy na bieżąco we wspólnej wiosennej galerii Comeniusa.

Nowy_Comenius_1.jpg

KWIECIEŃ
W kwietniu w dalszym ciągu fotografowaliśmy nasze miasto i jego okolice w wiosennej szacie. Z najpiękniejszych zdjęć utworzyliśmy prezentację "Wiosna w Zambrowie i jego okolicy". Przygotowaliśmy też elektroniczne życzenia wielkanocne dla naszych partnerów. Do ich opracowania również wykorzystaliśmy wykonane przez nas fotografie. Ponadto, zajmowaliśmy się pracą na wspólnej stronie projektu w Comeniusowym kąciku przyjaciół, dzięki któremu doskonaliliśmy nasze umiejętności językowe. Pisaliśmy tam po angielsku o sobie i swoich upodobaniach. Prezentowaliśmy też wymyślone przez nas zdania ze słowem "muzyka". Oglądaliśmy pokazy slajdów z rysunkami ilustrującymi ludowe piosenki naszych partnerów, przygotowując się do utworzenia na ich temat opowiadań. Uczniowie z klas młodszych ćwiczyli pod kierunkiem p. K. Nity-Murawskiej, nauczycielki muzyki, śpiewanie naszej ludowej piosenki "Szła dzieweczka do laseczka". Wkrótce nagramy film z ich prezentacją. Planowaliśmy również naszą wizytę roboczą we Włoszech, która będzie miała miejsce w maju. Wezmą w niej udział dwie uczennice z klasy VI B, Dominika Hakało i Katarzyna Ferenc, które były najbardziej zaangażowane w realizację Comeniusowych zadań. Zapoznaliśmy się też z nowym serwisem internetowym Tripline, który posłuży nam już niedługo do przygotowania interaktywnej mapy z trasą naszej podróży i zdjęciami z odwiedzanych miejsc. Uczyliśmy się również podstawowych zwrotów grzecznościowych w języku włoskim.
bociek.jpg

MAJ
W maju zakończono pracę nad filmem z udziałem naszych uczniów prezentujących wybraną przez nas ludową piosenkę "Szła dzieweczka do laseczka". W dalszym ciągu uczniowie zajmowali się układaniem opowiadań na podstawie rysunków ilustrujących piosenki ludowe naszych partnerów. Przygotowano też pytania do quizu sprawdzającego naszą wiedzę na temat kompozytorów z krajów partnerskich. Dyrektor szkoły, p. Janusz Zieliński oraz koordynator projektu, p. Barbara Głuszcz, uczestniczyli w spotkaniu monitoringowym z beneficjentami realizującymi Program Comenius Partnerskie Projekty Szkół, które było cennym źródłem informacji niezbędnych do pracy nad projektem. W dniach 08 – 13 maja 2011r. pięcioosobowa delegacja szkoły wzięła udział w wizycie roboczej w Stigliano we Włoszech. Nasze uczennice, Dominika Hakało i Kasia Ferenc, mieszkały u włoskiej rodziny, dzięki czemu miały okazję zapoznać się z jej życiem codziennym. Dokładna relacja z ich pobytu w Stigliano oraz prezentacja Smilebox znajdują się w zakładce Wizyty robocze. Wzięły one też udział w zajęciach lekcyjnych wraz ze swoimi włoskimi kolegami oraz uczestniczyły w specjalnych warsztatach, których celem było stworzenie logo i hymnu projektu. Nauczyciele uczestniczący w spotkaniu dokonali ewaluacji projektu, wymienili się swoimi doświadczeniami z realizacji zadań projektowych, omówili problemy, które pojawiły się trakcie pracy oraz ustalili harmonogram najbliższych przedsięwzięć. Zapoznali się też z prezentacją na temat wspólnej strony projektu. Zaplanowano także tematykę i termin najbliższego spotkania, które odbędzie się w Zambrowie w dniach 18 – 23 września 2011r. Wszyscy uczestnicy wizyty mieli okazję porozmawiać z uczniami i nauczycielami ze szkoły w Stigliano oraz przyjrzeć się ich lekcjom. Dyrektor szkoły, p. Janusz Zieliński, zapoznał się z pracą swojego włoskiego kolegi, systemem tamtejszej edukacji i modelem nadzoru pedagogicznego. Po powrocie z Włoch przygotowano pokaz slajdów dokumentujący wizytę, mapkę z trasą podróży oraz migawkami zdjęciowymi, a następnie zaprezentowano je uczniom i nauczycielom naszej placówki na specjalnych spotkaniach poświęconych Włochom, w trakcie których mieli oni okazję skosztować także specjałów kuchni włoskiej.
KWIECIEŃ
DSCF8069.jpg

CZERWIEC
W czerwcu uczniowie kontynuowali pracę na wspólnej stronie projektu: rozwiązywali quizy, oceniali prezentacje partnerów, doskonalili umiejętności językowe w kąciku uczniowskim. Zgromadzili również materiały do wspólnego multimedialnego dziennika podróży do Włoch. Przygotowaliśmy także dwie ankiety ewaluacyjne dla wszystkich partnerów. W naszej szkole wypełnili je uczniowie klas szóstych oraz część rodziców. Następnie opracowaliśmy prezentację z wynikami przeprowadzonych w Zambrowie sondaży. Utworzyliśmy też film dokumentujący najciekawsze momenty z pracy nad projektem w roku szkolnym 2010/2011 oraz Voki (mówiący awatar) z życzeniami wakacyjnymi dla szkół partnerskich. Zajmowaliśmy się fotografowaniem naszego miasta, tym razem w szacie letniej, do wspólnego albumu Comeniusa. Pracowaliśmy nad polską wersją hymnu naszego projektu. Uzupełnialiśmy wpisy w elektronicznym Dzienniku Projektu. Z okazji Światowego Dnia Muzyki obchodzonego 21 czerwca wspólnie rozwiązywaliśmy na lekcjach języka angielskiego quiz poświęcony naszym największym kompozytorom z krajów partnerskich. Ostatnim naszym zadaniem w bieżącym roku szkolnym było przygotowanie Raportu Postępu dla Narodowej Agencji Programu "Uczenie się przez całe życie".
Co sądzisz o naszym projekcie? Napisz swoją opinię na poniższej tablicy.

KWIECI