nagłówek_-_rok_szkolny_2011-2012.jpg

WRZESIEŃPo wakacjach ze zwielokrotnioną siłą rozpoczęliśmy pracę nad projektem. W związku z planowanym na ten miesiąc spotkaniem przedstawicieli szkół partnerskich w naszej szkole, przygotowaliśmy dla naszych gości zaproszenie, program wizyty, zajmowaliśmy się organizacją całego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że partnerzy docenili nasze starania nie szczędząc nam komplementów. Podziw i uznanie wzbudził koncert w wykonaniu naszych uczniów. Za swój występ nagrodzeni zostali owacjami na stojąco. Po koncercie goście zwiedzili naszą szkołę, przyglądali się lekcjom, rozmawiali z uczniami i nauczycielami. Mieli okazję zapoznać się z kulturą naszego kraju, zabytkami Warszawy i Białegostoku, specjałami polskiej kuchni i tradycyjną polską gościnnością. Spotkali się też z Burmistrzem naszego miasta. Oczywiście nie zabrakło czasu na dyskusje o projekcie, w trakcie których omówiono szczegóły pracy na bieżący rok szkolny, zaplanowano kolejne spotkania. Wyjeżdżając nasi Comeniusowi przyjaciele podkreślali, że wizyta w Polsce na zawsze pozostanie w ich sercach.
We wrześniu wznowił swoją pracę uczniowski klub "Europejski Krąg". W związku z odejściem ze szkoły przedstawicieli klas szóstych, szeregi klubu zasilili czwartoklasiści. Już na pierwszych zajęciach nauczyli się korzystania z serwisów ImageChef i Smilebox, a następnie za ich pomocą przygotowali "chmurkę" ze swoimi imionami oraz multimedialny kolaż z prezentacją członków nowego klubu. Zapoznali się z celami projektu, szkołami partnerskimi, rezultatami pracy swoich starszych kolegów oraz planami na bieżący rok szkolny. Rozwiązywali też quizy poświęcone projektowi. Wraz z początkiem jesieni nauczyciele i uczniowie rozpoczęli dokumentowanie jej pierwszych oznak do wspólnego albumu "Comenius Autumn 2011".
wizyta_w_Polsce.jpg

PAŹDZIERNIK
jesień.jpg

W październiku wspominaliśmy wizytę przedstawicieli szkół partnerskich przygotowując w serwisie Picasa Web Albums pokaz slajdów dokumentujący ich pobyt w naszym kraju. Po zapoznaniu się z programem Tripline opracowaliśmy interaktywną mapkę przedstawiającą trasę podróży naszych gości po Polsce.Ponieważ nasz projekt otrzymał również status projektu eTwinningu, rozpoczęliśmy pracę na TwinSpace, wielojęzykowej platformie, która dzięki nowoczesnym narzędziom informatycznym stanowi wspaniałą bazę do komunikacji i prowadzenia zadań związanych z projektem. Uczniowie wszystkich szkół partnerskich mają tam swoją specjalną stronę, Kącik Uczniów (Pupils' Corner), gdzie korzystając z blogu i forum mogą bezpiecznie wymieniać się informacjami na temat swoich zainteresowań, zdjęciami czy rysunkami. TwinSpace projektu posiada serwis czatowy, co umożliwia bezpośredni kontakt z zagranicznymi kolegami. Poznaliśmy program Voki, za pomocą którego utworzyliśmy mówiące awatary z autoprezentacją, Zostały one zamieszczone na platformie TwinSpace. Nasz wspólny album "Comenius Autumn 2011" wzbogaciliśmy o kolejne jesienne zdjęcia Zambrowa i jego okolic. Wybieraliśmy również najpiękniejszą piosenkę ludową spośród utworów nadesłanych przez naszych partnerów. Uczniowie głosowali online za pomocą specjalnej tablicy, która znajduje się pod tekstem. Największą popularnością cieszył się utwór z Irlandii Północnej pt. "I'll Tell Me Ma". Naszym listopadowym zadaniem będzie utworzenie układu tanecznego do tej piosenki. W ostatnim tygodniu października postanowiliśmy zrobić niespodziankę naszym zagranicznym przyjaciołom przygotowując dla nich multimedialne życzenia na Halloween. Dużą frajdę sprawiło wszystkim przebieranie się za duchy, potwory czy czarownice, jak również pozowanie do zdjęć.
Wybieramy naszą ulubioną piosenkę ludową pochodzącą z krajów naszych partnerów.

LISTOPADW listopadzie pod kierunkiem pani Grażyny Jankowskiej oraz pani Iwony Wiaksy grupa uczniów klasy pierwszej zaprojektowała stroje i przygotowała choreografię do polskiej piosenki ludowej pt. „Szła dzieweczka do laseczka”. Ich taniec został udokumentowany za pomocą filmu. Przedstawiciele klas szóstych zajmowali się planowaniem układu tanecznego do zwycięskiego utworu z Irlandii Północnej. Ich pracą kierowały panie: Iwona Wiaksa i Grażyna Łamarz. Również członkowie klubu "Europejski Krąg" podzieleni na dwie grupy (chłopców i dziewczynki) poznawali tajniki pracy choreografa opracowując układ do wybranego przez nas utworu. Chłopcy okazali się bardziej kreatywni, toteż ich choreografia zdobyła większe uznanie. Postanowiliśmy zapoznać też partnerów z polonezem. Korzystając z programu Windows Live Movie Maker oraz serwisu YouTube stworzyliśmy film z udziałem naszych uczniów prezentujących kroki naszego narodowego tańca. Klasy I-VI wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy projekt stroju ludowego. Zwycięzców poznamy w grudniu. Na stronie projektu powstała zakładka Galeria Jednego Obrazu, gdzie będziemy publikować najciekawsze prace plastyczne związane z naszym projektem. 16 listopada zorganizowaliśmy wideokonferencję z węgierskimi uczniami z Makó. Najciekawsze jej momenty przedstawiliśmy w prezentacji Smilebox. Na wspólnej stronie projektu, uczestnicy spotkania online opisali partnerów, z którymi dyskutowali. Uaktualniona została także nasza galeria zdjęć w serwisie Picasa Web Albums.
Comenius_2011_-2014.jpg

GRUDZIEŃW tym miesiącu podsumowaliśmy nasze listopadowe i grudniowe konkursy. W kategorii klas I-III najciekawsze stroje ludowe zaprojektowali: Zuzanna Hryńko (III c), Izabela Wojsz (III c) oraz Sebastian Pruszyński (II b). Najlepszymi projektantami spośród uczniów klas IV-VI okazali się: Piotr Perkowski (VI b), Paulina Świerdzewska (VI c), Magda Gołaszewska (VI d) i Izabela Demianiuk (V e). Najciekawszą prezentację PowerPoint przedstawiającą stroje ludowe krajów partnerskich opracował Kamil Pasztaleniec z klasy IV c. Wykorzystując w niej swoje własne rysunki, popisał się niezwykłym talentem. Najbardziej interesujące prace zgłoszone do obu konkursów znalazły się w galerii Picasa . Zachęcamy wszystkich do ich obejrzenia. Większość naszych grudniowych zadań związana była ze zbliżającymi się świętami. Przygotowaliśmy multimedialną kartkę z życzeniam i kartkę z interaktywną grą świąteczną.. Na specjalnie stworzonej przez nas wirtualnej ścianie (Wallwisher) zamieściliśmy nasze ulubione kolędy i bożonarodzeniowe piosenki. W tym miesiącu powstała kolejna zakładka na stronie projektu: Kącik Językowy z tabelą i prezentacją z podstawowymi słówkami i wyrażeniami w językach krajów partnerskich.
Santa_Launch1.jpg

STYCZEŃStyczeń powitał nas prawdziwą zimową pogodą, a więc w końcu mogliśmy rozpocząć fotografowanie miasta w śnieżnej szacie. Zdjęcia na bieżąco zamieszczamy w naszej wspólnej galerii online w serwisie Picasa Web Albums. W tym miesiącu koncentrowaliśmy się głównie na poszukiwaniu związków muzyki z innymi dziedzinami nauki. Na zajęciach koła matematycznego zajmowaliśmy się rozpoznawaniem zapisu nutowego i obliczaniem wartości nut. Następnie wykonaliśmy prezentacjędokumentującą naszą pracę. Przeprowadziliśmy także proste doświadczenia z dźwiękiem, w wyniku których w ciekawy sposób zgłębiliśmy tajniki dźwięku, przy okazji tworząc ciekawe "instrumenty muzyczne". Nieskomplikowane eksperymenty pozwoliły wyczulić nam zmysł słuchu. Zdaliśmy sobie sprawę, że cały otaczający nas świat wypełniony jest dźwiękami, które mogą być naturalne i sztuczne. Zrozumieliśmy, że źródłem dźwięku jest zawsze drgające ciało. Bez problemów zaczęliśmy odróżniać dźwięki wysokie od niskich i nauczyliśmy się je wytwarzać. Wszystkie nasze doświadczenia zostały nagrane, a edycją filmów zajmiemy się po feriach. Naszymi naukowymi spostrzeżeniami i wnioskami wkrótce podzielimy się z kolegami ze szkół partnerskich.W styczniu kolejna grupa uczniów dzieci miała okazję wziąć udział w wideokonferencji. Tym razem uczniowie klasy IVc rozmawiali ze swoimi francuskimi rówieśnikami mieszkającymi w Nimes. Wszyscy byli zadowoleni z wirtualnego spotkania i zaplanowali już kolejną dyskusję.
Maths_and_music.jpg

LUTYPo feriach przygotowaliśmy VoiceThread, w którym zamieściliśmy filmy przedstawiające przeprowadzone przez nas doświadczenia z dźwiękiem oraz dodaliśmy do nich nasze komentarze. Przygotowaliśmy też słowniczek obrazkowy wraz z wymową prezentujący kluczowe słówka z naszej ludowej piosenki. Klasa 4b wzięła udział w wideokonferencji z uczniami z Nimes we Francji. Kolejne dwie klasy (5c i 4d) miały okazję uczestniczyć w wideokonferencji przeprowadzonej z partnerami ze Stigliano we Włoszech. Na zajęciach klubu rozwiązywaliśmy quizy związane z dźwiękiem, dzięki którym utrwaliliśmy wiedzę i umiejętności zdobyte na lekcjach muzyki i przyrody. Nasza wspólna galeria online w serwisie Picasa Web Albums wzbogacona została o kolejne interesujące zdjęcia poświęcone zimie w miastach partnerskich. W lutym ogłosiliśmy dwa nowe konkursy (Najaktywniejsza klasa projektu i Niezwykły instrument muzyczny). Regulaminy obu konkursów znajdują się w zakładce Ogłoszenia.
Zima_2012-001.jpg

MARZECW marcu odbyła się kolejna wizyta robocza. Tym razem spotkanie przedstawicieli szkół partnerskich miało miejsce w Zsombó (Węgry). Uczestniczyły w niej trzy nauczycielki z naszej szkoły. W tym też miesiącu zacieśniliśmy współpracę z naszymi węgierskimi partnerami. Klasa 6c napisała listy do swoich kolegów z Makó, zaś klasa 5d wzięła udział w wideokonferencji przeprowadzonej z uczniami z tej samej szkoły. Po wirtualnym spotkaniu jego uczestnicy otrzymali od swoich węgierskich partnerów paczkę z listami i drobnymi upominkami. W kolejnej wideokonferencji uczestniczyli uczniowie klasy 5c, którzy rozmawiali z kolegami ze Stigliano (Włochy). W pierwszy dzień wiosny (21 marca) zorganizowaliśmy w szkole Dzień Projektu. Wszystkie klasy zaprezentowały wykonane przez siebie niezwykłe instrumenty muzyczne. Było niezwykle głośno i wesoło. Jury konkursu miało wielki problem z wyborem zwycięzców, gdyż uczniowie popisali się wyjątkową kreatywnością. Po ogłoszeniu wyników instrumenty wyeksponowano na specjalnej wystawie. Cieszy się ona dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły. Tego dnia przeprowadzono również konkurs wiedzowy dotyczący realizowanego przez nas projektu. W kategorii klas 1-3 zwyciężyli: 1) Julia Gutowska (3d), 2) Sylwia Świerdzewska (3c) i 3) Lena Gromek (2b). Wśród klas 4-6 najwyższy poziom wiedzy z zakresu projekt prezentują: 1) Marcin Kotecki (6c), 2) Izabela Saniewska (6a) i 3) Marek Makać (6b). Zwycięzcy obu konkursów zostali nagrodzeni. Większość klas zaangażowała się również w przygotowanie plakatów promujących nasz projekt. Autorzy najciekawszych prac zdobyli dodatkowe punkty w ramach konkursu na najaktywniejszą klasę projektu. Naszym ostatnim zadaniem tego miesiąca było utworzenie VoiceThread z obrazkami przedstawiającymi kluczowe słowa piosenek wszystkich partnerów z ich dźwiękowym zapisem wymowy we wszystkich wersjach językowych tego projektu. Na razie zakończono prace nad polskimi nagraniami. Pozostałe wersje językowe już wkrótce opracują uczniowie szkół partnerskich.
Listy.jpg

KWIECIEŃNa początku miesiąca klasa 4c przygotowała interaktywną kartkę wielkanocną dla naszych zagranicznych przyjaciół. Nie mniej interesujące życzenia multimedialne z elementami nakręconego przez siebie filmu animowanego wysłała partnerom klasa 4d. W kwietniu nasz VoiceThread został uzupełniony przez uczniów z Węgier i Irlandii Północnej o nagrania kluczowych słów piosenek ludowych w ich ojczystych językach. Nasza szkoła opracowała opowiadanie "Na ludową nutę" w wersji polskiej i angielskiej. Jest to opowieść o przygodach Cometka (jego imię zostało wybrane w wyniku głosowania przez wszystkie szkoły partnerskie) podróżującego po krajach partnerskich. W czasie swoich wojaży poznaje on piosenki, tańce i instrumenty ludowe odwiedzanych państw. Przygotowaliśmy również specjalne wydanie gazetki online na temat obchodzonego w naszej szkole Dnia Projektu. Wykonane przez uczniów instrumenty muzyczne promowaliśmy w naszym filmie animowanym "Koncert skrzypcowy". Założyliśmy też album "Wiosna w Zambrowie", gdzie gromadzimy zdjęcia wykonane przez uczniów naszej szkoły, a następnie najciekawsze z nich umieszczamy we wspólnej galerii poświęconej tej pięknej porze roku. Założyliśmy dla naszego klubu stronę na portalu społecznościowym Facebook, gdzie będziemy promować nasze działania.
Poprawione_przeciwieñstwa-001.jpg

MAJ
Wybieramy maskotkę naszego projektu. Oto najciekawsze propozycje. Która Tobie podoba się najbardziej? Zagłosuj na nią.
collage1.jpg

Wybieramy imię dla maskotki naszego projektu.

zwycięśka.jpg
Nasza zwycięska maskotka, Cometek, prezentowana przez uczennice klasy 4d
W maju dzięki słonecznej pogodzie wielu uczniów zdecydowało się na fotografowanie naszego miasta. Dzięki temu nasza galeria wzbogaciła się o ciekawe zdjęcia wiosennej przyrody. Te najciekawsze umieściliśmy we wspólnej galerii prezentującej wiosnę w miastach partnerskich. Odpowiedzieliśmy też na apel Narodowej Agencji programu Comenius i przyłączyliśmy się do świętowania "Majówki z Comeniusem". Była to wspaniała okazja do promowania naszego projektu. Wiele klas zorganizowało pikniki, pogadanki, konkursy związane z programem, naszym projektem i państwami partnerskimi. 16 maja został ogłoszony Dniem Comeniusa. Aby zaakcentować przynależność do wielkiej Comeniusowej rodziny, tego dnia cała społeczność szkolna miała na sobie ubrania w kolorach logo programu. Na wystawie poświęconej projektowi pojawiła się skrzynka, do której wszystkie klasy wrzucały hasła promujące program Comenius. A oto i najciekawsze propozycje wybrane przez komisję składającą się z członków uczniowskiego klubu "Europejski Krąg":1) "Program Comenius wszystkim nam sprzyja, bo to jest program, który rozwija". (Julia Gołaszewska kl. II b)2) "Comenius jest fajną sprawą - łączy naukę z zabawą". (Weronika Fedorowicz kl. I a)3) "Dobra edukacja i super zabawa to Comeniusa sprawa". (Aleksandra Grabowska kl. I a)Po południu członkowie Europejskiego Kręgu podzieleni na trzy grupy wzięli udział w niecodziennym konkursie, który sprawił wszystkim wielką uciechę. Każdy zespół musiał znaleźć na terenie szkoły ukryte zadania zapisane w językach partnerów projektu (francuskim, włoskim i węgierskim), poradzić sobie z ich tłumaczeniem, a następnie prawidłowym wykonaniem. Wszystkie drużyny spisały się na medal i na zakończenie spróbowały pysznego tortu w kształcie gitary upieczonego specjalnie na tę okazję. Szczegóły naszego klubowego spotkania opisali uczniowie klasy IVd na swoim blogu. Zachęcamy do jego odwiedzenia.Kolejnym zadaniem Majówki z Comenusem było zaprojektowanie maskotki projektu i wybranie jej imienia. Do konkursu zgłosiło się wielu uczniów. Wszystkie propozycje można obejrzeć w specjalnej prezentacji. Komisja konkursowa wyłoniła trzy maskotki finalistki. Do głosowania online przyłączyły się szkoły partnerskie. Maskotka wykonana przez uczennicę kl. IV c, Maję Dmochowską cieszyła się największą popularnością. Jej imię, Cometek, również wybrały wspólnie szkoły partnerskie głosując online.W celu promocji naszego projektu przygotowaliśmy kalendarz na rok 2013, w którym zamieściliśmy materiały wypracowane przez wszystkie szkoły partnerskie.W maju świętowaliśmy też nasz sukces - zajęliśmy 3 miejsce w konkursie "Nasz Projekt eTwinning 2012" i w związku z tym zostaliśmy zaproszeni na ogólnopolską konferencję połączoną z ceremonią rozdania nagród w Poznaniu. Relację z naszej wyprawy można przeczytać na blogu klasy IVc. Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji ze zdjęciami z Poznania opracowanej przez klasę IVd. Kolejną prezentację dokumentującą nasz pobyt w Poznaniu przygotowaliśmy dla naszych partnerów.
Majówka.jpg
Majówka z Comeniusem
CZERWIEC
Czerwiec był ostatnim miesiącem realizacji naszego projektu. Na początku miesiąca miała miejsce ostatnia wizyta robocza. Tym razem przedstawiciele wszystkich państw spotkali się w Nimes (Francja) w celu dokonania ewaluacji projektu, przygotowania raportu końcowego oraz DVD z produktami końcowymi.
Po powrocie w szkołach przeprowadzono badania ankietowe wśród uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Wyniki ankiet opracowano w postaci prezentacji Prezi. Ponadto uczniowie wyrazili swoją opinię o projekcie na naszej wspólnej stronie. Przygotowali też pożegnalny film dla swoich kolegów z zagranicy oraz trailer projektu. Na specjalnym apelu poświęconym ewaluacji projektu zaprezentowano filmową relację z naszych najważniejszych działań oraz nagrodzono uczniów, którzy się w nich wyróżnili. Ogłoszono również wyniki konkursu na najaktywniejszą klasę projektu. Grand Prix zdobyły dwie szczególnie zaangażowane klasy: IVc i IVd, które pracowały pod kierunkiem swoich wychowawczyń, Doroty Zimackiej i Agaty Czarniakowskiej. Wśród klas nauczania zintegrowanego najlepsi byli uczniowie pań Aldony Wiśniewskiej i Elżbiety Glińskiej z klasy IIa. Wszyscy laureaci konkursu (6 klas) otrzymali nagrody.
Co sądzisz o naszym projekcie? Twoja opinia jest dla nas cenna.